Наверх

Святкова скатертина своїми руками

06/08/2020

Скатертина для столу, зшита з дорогої і якісної щільної тканини, легко прикрасить інтер'єр, вигідно підкреслить значимість торжества і створить відчуття затишку. Поєднуючи її з іншими видами столового текстилю, такими як серветки, столові доріжки й рушники дизайнерам вдається створити неповторний образ свята.

Скатертини та їх різновиди

Скатертини являють собою полотна зі звисами. Основним призначенням даного типу столового текстилю є покриття столу.

Вироби можуть бути зшиті як єдиним полотнищем, так і комплектом (складатися з декількох полотен). Ексклюзивні вироби прикрашаються вишивкою, мереживами, фігурною тасьмою, оборками та іншими декоративними елементами.

Всі святкові скатертини розрізняються за:

 • формою (для круглого, овального, квадратного або прямокутного столу);
 • виконанням (обідні й декоративні);
 • матеріалом (з легких тканин, портьєрного полотна).

Ідеальним варіантом у всі часи вважалися вироби, форма яких повністю повторює обриси стільниці.

Скатертини, які стелять на святковий стіл, завжди використовуються з додатковими елементами, в число яких входять:

 1. Мулетон – нижній шар, який стелиться під основне покриття. Основна функція мулетона полягає у додатковому захисті поверхні, а також поглинанні шуму при пересуванні посуду по столу.
 2. Наперон. Основне призначення даного типу скатертини – захист основного полотна від швидкого стирання. Друга функція – декоративна, адже виконання наперона дозволяє прикрасити святковий стіл.
 3. Раннер або доріжка. Її зазвичай вкладають поверх основного матеріалу. Існують «доріжки», які стеляться для кожного гостя. Найчастіше такого типу текстильні вироби користуються в інтер'єр, оформленому в стилі кантрі й мінімалізму.

Перелічені елементи для сервірування святкового столу зазвичай підбирають в тон основного полотна. Допускається використання наперона, прикрашеного вишивкою або набивними орнаментами, колір ниток в яких відрізняється від основного оздоблення.

Інструменти та пристосування для пошиття

Пошиття святкової скатертини слід починати з підготовки полотна. Для зняття мірок і виготовлення креслення потрібно мати

 • олівець, змилок або крейду;
 • лінійку;
 • ножиці;
 • сантиметрову стрічка.

Викрійку скатертини не потрібно малювати на папері: всі зняті мірки відкладаються прямо на полотні. Що стосується розміру відрізу тканини, то він повинен бути таким, щоб в його довжину і ширину укладалися габарити стільниці та звис, довжина якого повинна бути однаковою по всьому периметру або окружності виробу, а також припуски на підгинання.

В процесі виготовлення скатертини не обійтися без волого-теплової обробки. Тому потрібно мати під рукою парову праску. Обробляти зрізи, пришивати декоративні елементи (рюші, мережива, шнури тощо.) потрібно на швейній машинці.

Вибираємо тканину та аксесуари

Для пошиття святкової скатертини підходять матеріали, за якими легко доглядати. В основному це матерії, виткані з натуральних волокон льону або бавовни.

найпопулярнішими тканинами для виготовлення скатертин для урочистих подій вважаються тік, атлас і всілякі жакардові тканини на льняній, бавовняній або шовковій основі. Нерідко для пошиття використовують портьєрне полотно, атлас, шовк. В якості декору застосовують мереживну тканину, бахрому, стрічки, шнури.

Надто тонкі матеріали, такі як ситець і бязь для пошиття святкових виробів не підходять, але їх можна використовувати при виготовленні скатертин для повсякденного використання.

Основні вимоги до тканин для пошиття скатертин:

 • простота догляду;
 • екологічність;
 • незминаємість;
 • щільність;
 •  м'якість.

Колірна гамма виробів залежить від загального дизайну в приміщенні, адже за допомогою скатертин на столах задають тон святу. Нерідко святкові скатертини виконують з декількох матеріалів, різних за кольором і фактурою. Полотна для покриття святкового столу можна прикрасити мереживом і оборками, зрізи декорувати фестонами або ж обробити низ у підгинання широким припуском. Особливий затишок можна створити за допомогою чохлів на стільці, текстильних аксесуарів (серветок та рушників), виконаних в тон зі скатертинами.

Як правильно зняти мірки

Щоб скатертина не була занадто короткою або довгою, слід знімати мірки з кожного конкретно взятого столу.

Найпростіше виміряти квадратний стіл. Для розкрою скатертини для круглого столу заміряють діаметр стільниці. Стіл класичної прямокутної форми вимірюють по довжині й ширині. Для побудови викрійки до отриманих значень додають довжину звисів і припуски на окантовку. Якщо планується використовувати комбіновані полотна, то потрібно брати в розрахунок припуск на шов. Для скатертин, декорованих мереживом, ширину елемента і ділянку для прокладання строчки враховують при розкрої звису.

Довжину стільниці вимірюють сантиметровою стрічкою від кута до кута квадратного або прямокутного або від краю до краю через центр круглого столу.

Величина звису залежить від бажання замовника. Оптимальна довжина «спідниці» на круглому столі близько 45 см. Мінімальна довжина звису на покриття прямокутного столу становить 20 см, а максимальна повинна бути на сантиметр коротше висоти самого столу, інакше скатертина буде лежати на підлозі, і великий ризик того, що гості з необережності можуть наступити на край.

Вироби прямокутної форми виглядають гармонійно і багато тільки в тому випадку, якщо довжина звисів однакова по всьому периметру. 

Покрокова інструкція виготовлення святкової скатертини

Шити святкову скатертину своїми руками дуже просто, але для цього потрібно дотримуватися наступного порядку роботи:

 1. Підбір матеріалу. В даному питанні потрібно дотримуватися основних вимог до тканини для столового текстилю і колірної переваги.
 2. Розрахувати витрату тканини. Для пошиття скатертини класичної квадратної форми на стіл 90*90 см і висотою 85 см потрібен відріз тканини розміром 150*150 см (90*90 – основне полотно, по 20 см довжина звисів і 10 см на обробку низу у підгинанні).
 3. Розкрій матеріалу. Найпростіше скласти тканину у 4 шари, заколоти по згину і кутах шпильками, а потім відкласти значення довжини виробу з припуском на шов (в цьому випадку 45+20+10=75 см). При ширині тканини 150 см викроїти квадратну скатертину можна, склавши відріз на кут по діагоналі.
 4. Шиття. Процес міститиме обробку низу. При виготовленні виробів великої довжини виробляють сточування полотен прямим рядком.
 5. Волого-теплова обробка. Після даного етапу полотно стає готовим виробом.

Круглі скатертини або моделі з окантовкою низу косою бейкой або прикрашеного фестонами, виробляють аналогічно. Шити столовий текстиль з оборками потрібно починати з обробки оборки, яку згодом з'єднують з основним полотнищем, що покриває стільницю.

Схожі статті