Наверх

Бязь або поплін: що обрати для постільної білизни

30/11/2020

Асортимент матерій для пошиття постільної білизни сьогодні величезний. Навіть досвідченим швалям буває іноді складно визначитися з тканиною, яка максимально повно задовольнить побажання замовника. При необхідності виготовлення постільного набору придатного для щоденного використання в умовах дому, такого, який поєднував би в собі якість і при цьому належав до середньої цінової категорії, частенько вибір роблять між двома варіантами: бяззю і попліном.

Основні риси, відмінності й характеристики матеріалів

Багато недосвідчених шваль вважають поплін вдосконаленою версією бязі. І це в корені невірне судження, адже бязь і поплін – зовсім не назви матеріалів. Поняття приховує в собі спосіб виготовлення тканини.

Бязеві полотна мають просте плетіння. У основі матерії знаходиться 2 нитки, які переплітаються між собою хрестоподібно. Поплін також тчуть простим плетінням, але воно значно густіше, ніж у бязі. Основною відмінністю названих тканин є товщина і щільність набивання ниток. У бязі можна побачити щільну нитку, але набита вона рідше (придивившись на просвіт, можна побачити отвори). У попліну тонша нитка, але частота набивання набагато вища.

Якщо на кольоровій бязі можна визначити лице і виворіт, то на білому матеріалі різниця непомітна. Поплін завжди має характерний «рубчик». Відрізнити бязь і поплін іноді можна по вазі. Останній майже невагомий, тоді як бязь середньої щільності може важити близько 150 г на кожен квадратний метр.

Бязь

Матерія, що іменується бяззю, є однією з найпопулярніших у майстринь. Основним призначенням полотна вважається пошиття постільних речей для дорослих і дітей. Тканину відповідного забарвлення нерідко використовують для виготовлення домашнього текстилю і простих нарядів для дому (халатів, фартухів і так далі) і кухонного текстилю (серветок, прихваток, рукавиць).

На сьогодні покупцям доступні декілька типів матерії, що відрізняються між собою щільністю. Розрізняють бязеві тканини:

 • суворі;
 • набивні;
 • білені;
 • гладкофарбовані.

Сувора бязь вважається найбільш щільною і має характерну жорсткість. Основним призначенням матерії є виготовлення обмундирування. Набивна тканина має малюнок (грунтового або напівгрунтового типу). Білена матерія вважається дволицьовою. Завдяки особливій обробці саме цей тип бязі вважається найбільш відповідним для пошиття простирадл, наволочок і підковдр. Гладкофарбований матеріал хоч і використовується для виготовлення постільних речей, але вважається найменш відповідним для цих цілей.

Бязеві матерії мають декілька різновидів, серед яких заведено виділяти ранфорс і матерію класу люкс. Ранфорс має особливу рубчасту структуру і вважається найбільш жорсткою тканиною, але саме матеріал цього типу має найбільшу довговічність. Матерія класу люкс славиться відсутністю кругляків (утворення яких властиве в процесі експлуатації виробів з бязевого полотна). Ціна такої тканини невелика, що повністю відповідає терміну використання тканини і її міцності.

Найчастіше для пошиття постільної білизни застосовують матерію середньої цінової категорії й характеристик. Щільність зразків, які ідеально підходять для виготовлення простирадл, наволочок і підковдр варіюється між показниками від 110 г/м² до 125 г/м².

Поплін

При виготовленні матерії цього типу застосовується технологія, завдяки якій виходить тканина з полотняним плетінням. Методика дозволяє отримати тканину, у якої можна відрізнити виворіт і лице. Як і бязь, поплін буває декількох різновидів, серед яких виділяють матеріал :

 • набивний;
 • пістрявотканий;
 • вибілений;
 • гладкофарбований.

Набивний поплін має малюнок, надрукований на полотні за допомогою спеціальних текстильних принтерів. Пістрявоткану матерію виготовляють із забарвлених ниток (у такий спосіб можна отримати картату тканину або смугасту). Вибілений поплін – це завжди білосніжна матерія. Цей тип тканини може використовуватися для пошиття постільних комплектів, але частенько потреба у вибілюванні матерії виникає перед фарбуванням. В результаті вийде так званий гладкофарбований (тобто однотонний) матеріал.

Щільність попліну досягає 110 г/м². Мала вага досягається наявністю штучних добавок, які на додаток до усього іншого забезпечують мінімальну міру зминання тканини. Саме тому поплін часто застосовують для пошиття одягу, штор і накидок.

Шиємо постільну білизну: яку матерію обрати

При виборі матерії для пошиття постільної білизни, яка зможе задовольнити побажання найвимогливішого замовника, звертають увагу на наступні деталі:

 1. Зносостійкість. Якщо порівнювати бязь середньої щільності й поплін, то можна сказати, що обидва матеріали прослужать рівну кількість часу.
 2. Складність у догляді. І бязь, і поплін невимогливі у догляді. Постільну білизну можна прати в автоматичних машинах з віджиманням, і гладити гарячою праскою. Відмінність криється тільки в тому, що бязь можна прасувати з двох сторін, а поплін – тільки з вивороту.
 3. Міра усадки. Обидва матеріали після першого прання зменшуються в розмірах. Середній показник може варіюватися в діапазоні від 2 до 10%, і повністю залежить від кількості синтетики у складі полотна і щільності плетіння.
 4. Натуральність. Для виробництва бязі використовують натуральні волокна бавовни. Допускається використання добавок синтетики, але її кількість мінімальна. В процесі виготовлення попліну також використовується натуральна бавовна, але кількість добавок може досягати показника 50%.
 5. Яскравість малюнка. Бязеві тканини завжди мають приглушений матовий тон. Вироби з попліну блищать (дещо нагадуючи сатин). Також відмінністю двох видів матерії є і те, що поплін набагато стійкіший до дії ультрафіолету, а простирадла і наволочки з бязі можуть вицвітати.

І бязь, і поплін вважаються гіпоалергенними матеріями. Дуже складно розділити матеріали за критерієм гігроскопічності й теплопровідності. Саме тому при виборі постільних комплектів з бязі або попліну основним критерієм може бути ціна, принт і особиста перевага покупця, а також якість пошиття виробів.

Схожі статті