Наверх

Цікаві факти про постільну білизну

10/03/2021

Екскурс в історію

Вперше згадка про постільну білизну виявлено істориками в давньоримських рукописах. Славиться своєю тягою до розкоші знать Римської імперії ще за 4 століття до настання нашої ери застеляла свої повсякденні ложа шовковими простирадлами. На більш пікантний випадок, для насолоди любовними втіхами використовували наділені магічною силою лляні простирадла, прикрашені вишивкою з квітковими мотивами. Вважалося, що чим яскравіше оформлено ложе, тим міцніше союз між коханими, і довше буде жива їх пристрасть. 

До середини минулого століття, аж до настання епохи Відродження, історія не зберегла відомостей про постільну білизну. У XV столітті європейські аристократи ніжилися на застелених білими простирадлами з яскравою вишивкою ложах. Серед італійської знаті епохи Ренесансу вважалися шиком білосніжне бавовняне спальне приладдя, рушники та столовий текстиль, недоступні простому люду.

З XVIII століття домашній текстиль білого кольору, облямований мереживом, став доступний і середньому класу. Монастирські умільці взялися за пошиття чудових мереживних виробів для багатих будинків. Прийшла мода на білизну з шовку і льону. Перші підковдри з'явилися в минулому столітті, а до тих пір ковдри застеляли простирадлами.

Після закінчення другої світової війни масове виробництво комплектів зробило їх доступними для кожної сім'ї. З'явилося неймовірне різноманіття варіантів тканин для постільної білизни, а також забарвлень, відтінків, візерунків і вишивок.

5 маловідомих і незвичайних фактів про постільну білизну 

Швидше за все, до знайомства з нашою статтею ви не знали про те, що:

  1. Першою знаменитою парижанкою, яка підтримала моду на білі мереживні приналежності для ліжка, стала королівська фаворитка маркіза де Помпадур.
  2. З давніх-давен простирадлам і наволочкам, виготовленим власноруч, надавалося значення оберегу. Сільські дівчата до заміжжя роками працювали над створенням унікальних комплектів як власного приданого.
  3. На відміну від нинішнього складу, спочатку комплект включав 3 простирадла і 6 наволочок різного розміру.
  4. За часів дефіциту постільних речей в XIX столітті шахраї під виглядом захисту від радіоактивного випромінювання продавали довірливим обивателям звичайнісінькі простирадла.
  5. Справжньою причиною забруднення і частого прання ліжку є те, що людина щодоби втрачає понад 5 грамів шкіри, що осідає на ній під час сну. За рік це становить близько 2 кілограмів.

Багато хто не в курсі, що комплект зручніше і простіше зберігати, помістивши простирадло, підковдру та інше в одну з наволочок.

 Цікава інформація про постільну білизну

Наші сучасники через розвиток технологій можуть гідно оцінити різноманітність матеріалів і варіантів пошиття домашнього текстилю. Американці вважають за краще постільну білизну з таких тканин як поплін і перкаль, українці поряд з європейцями — бязь і сатин. Англійцям (собі) до смаку натуральний, міцний і приємний для тіла льон. Саме в Америці запропонували втягнути по периметру простирадла еластичну тасьму, щоб воно не м’ялось, а постіль виглядала охайною.

Цікаво буде дізнатися, що:

  • у книзі рекордів Гіннеса зафіксований найбільший великогабаритний комплект, здатний "заколисати" 3 тисячі людей. Його довжина 685, а ширина — 105 метрів;
  • принти на морську тематику позитивно впливають на сон і душевний комфорт завдяки асоціації з океаном;
  • в стародавньому Римі вважалося хорошим тоном мати ліжкові приналежності, прикрашені вензелями та витіюватими стежками. Там вірили, що такі візерунки сприяють зміцненню сімейного зв'язку.

Незважаючи на те, що не всі згадані в статті факти науково обґрунтовані, а деякі з них базуються виключно на повір'ях або традиціях, не станемо заперечувати, що заради здорового міцного сну і хорошого самопочуття ми готові повірити в будь-яку версію створення постільної білизни і його ролі в життя цивілізованої людини.

Схожі статті