Наверх

Способи декатіровать тканину перед розкроєм

18/05/2021

Всі любителі шиття знають про те, що тканина потрібно декатировати (підготувати, обробити) перед розкроєм. Це необхідно, щоб матеріал дав усадку і прийняв свою остаточну форму. Декатировка полегшує роботу з полотном і позбавляє швачку від ризику отримати в результаті перекошене, деформований або зменшене в розмірах виріб. Крім того, декатированные матеріали довше зберігають насичений колір.

Які тканини необхідно декатировати


У готових полотнах є нитки, які перебувають у досить великому натягу. Коли ці нитки зволожуються в ході прання, вони набухають, стають більш пружними і змінюють свою довжину. Потім матеріал висихає і «сідає». Для того щоб цього не сталося з готовим виробом, усадки слід піддати саму тканину.

Декатировка передбачає напитывание волокон вологою за допомогою пари, зволожують з пульверизатора або замочування. Добитися необхідного ефекту можна і при пранні матеріалу, але при цьому він часто втрачає товарного вигляду і красивого блиску. Тому даний спосіб підходить тільки для роботи з максимально невибагливими тканинами.

Декатировати потрібно наступні матеріали:

 • полотна, в яких міститься не менше 50% натуральних волокон (бавовна, шовк, льон, вовну та інші);
 • віскозу;
 • тканини з еластанового волокнами;
 • матеріали з рідкісними переплетеннями, приміром, букле;
 • жаккарди;
 • твід і т. д.


Якщо вам невідомий склад вашого відрізу полотна, його все одно краще продекатировать. Так ви позбавите себе від розчарування результатом роботи і безглуздої трати часу. Якщо ви придбали вже продекатированную тканину, також краще перестрахуватися і ще раз піддати матеріал волого-тепловій обробці.

Як декатировать тканина


Матеріали з льону, бавовни, а також сумішеві полотна в домашніх умовах декатируют схожим способом: відріз зволожують, потім проутюживают через тонку тканину до повного просихання. Для проведення процедури вдома зазвичай застосовується саме праска. Якщо ви шиєте, є сенс придбати спеціальний парогенератор.

При декатировці обов'язково потрібно дотримуватися певні правила:

 • Декатировать матеріал слід тільки з виворітного боку.
 • Прасувати тканину треба виключно за напрямом частковій нитки.
 • Якщо полотно кольорове, у воду варто додати трохи оцту (чайну ложку на літр), щоб фарба не потекла.
 • Сушити матеріал потрібно тільки на жорсткій перекладині або на розкладний сушінню. Мотузка при декатировке неприпустима.
 • Є ряд тканин, яким декатировка протипоказана. В основному це синтетика, яка «сідає» як раз від впливу гарячого праски. Не потрібно проводити таку обробку і на шкірі — як штучного, так і натурального. Крім того, в декатировке не потребують лакові та «м'яті» тканини (жатка), а також синтетичні матеріали з ворсом (фліс, велюр, плюш і інші).

Основні способи декатировки


При обробці матеріалу перед розкриємо важливо використовувати різний підхід для різних тканин. Так процедура дасть оптимальний результат. Існує кілька способів, які використовуються в залежності від складу матеріалу:

 • Бавовняне полотно потрібно занурити в невелику кількість теплої води, а потім злегка витягнути і сушити на перекладині, попередньо не викручуючи тканина. Потім ще злегка вологий матеріал слід пропрасувати з виворітного боку.
 • Льон замочують в гарячій воді, також не віджимають і розвішують для сушіння, потім пропрасовують ще трохи вологим.
 • Шовк і шерсть потрібно щільно загорнути у вологе простирадло на кілька годин. Після цього відрізи слід добре пропрасувати гарячою праскою через проутюжильник. Шовк рекомендується прасувати двічі, щоб переконатися, що він остаточно дав усадку. Збризкувати такі тканини не варто, так як від води на них можуть залишитися плями.
 • Штапель і віскозу зазвичай замочують у теплій воді на 12-14 годин. Після цього їх можна прасувати. Якщо тканина линяющая або делікатна, то краще декатировать її в режимі «шовк».
 • Підкладкові тканини замочуються в прохолодній воді. Потім їм потрібно дати стекти і загорнути їх в махровий або інший матеріал, добре вбирає вологу. Після полотно залишають на перекладині до повного висихання.

Якщо поставитися до декатировке з усією відповідальністю і дотримуватися цих нехитрих правил, тканина не «сяде» і не деформується. Більш того, на декатированном матеріалі рідше утворюються стрілки та інші подібні дефекти.

Схожі статті