Наверх

Органічний і неорганічний бавовна - в чому різниця?

15/05/2021

Останнім часом у продажу все частіше можна зустріти текстиль, де звичне слово «бавовна» доповнюється прикметником «органічний». Багатьох покупців дане уточнення вводить в ступор, оскільки бавовняна тканина по замовчуванням ставиться до натуральним і виразно проводиться не з хімічного, а органічної сировини. Так чим же органічний бавовник відрізняється від звичайного?

Множинні обробки не завжди означають якість


Сучасна агропромисловість націлена на те, щоб взяти із землі максимум — це підтверджується простими даними статистики, коли з одного поля виходить зібрати врожаю майже вдвічі більше. Але за вражаючими цифрами стоять тонни хімічних засобів, кілька етапів обробки насіння і рослин, а також ігнорування правил сівозміни. Що в підсумку? Вичавлений земля, дисбаланс екосистеми, що хворіють працівники, низька якість продукції, насиченого хімічними елементами.

На жаль, саме при виробництві бавовни використовують більше хімікатів на одиницю площі, ніж для будь-яких інших культур. Звичайно, це не може не позначитися на підсумковому продукт — таку бязь або фланель вже не можна назвати натуральної, екологічно чистої і не викликає алергії.

Навіть при зборі врожаю прийнята спеціальна обробка, в результаті чого бутони бавовнику (як дозрілі, так і немає) легше опадають приймач комбайна. Якість такої сировини не дуже висока, оскільки в загальний чан потрапляють навіть листя. Волокна тканини виходять нерівномірного скручування і швидше зношуються, полотно стає жорсткішим, а також трапляються колючі вкраплення.

Екологічно чиста тканина


В якості альтернативи фермери запропонували використовувати інший варіант вирощування бавовни. Основними правилами стали:

  • заборона на використання хімічних добрив, пестицидів, інсектицидів;
  • збір продукції вручну (тільки дозрілі бутони);
  • відмова від генетично модифікованого насіння;
  • використання органічних добрив;
  • дотримання правил сівозміни.


Крім того, в роботі віддається перевага енергозберігаючих та екологічно чистих технологій, наприклад, в якості джерела живлення використовують вітряки і сонячні батареї, а також водосберегающий полив. При виробництві тканини не задіюються хлорні відбілювачі або барвники з вмістом металів.

Результатом такої праці є organic cotton — органічний бавовник, який хоч і коштує істотно дорожче, але і відрізняється зовсім іншою якістю. Починалося виробництво в Єгипті, але сьогодні список країн і кількість полів з вирощування такої сировини істотно збільшився, що не може не радувати.

У першу чергу одяг та постільна білизна з органічної бавовни рекомендують дітям, чия шкіра дуже чутлива. Вибираючи якісні дитячі тканини, ви додатково вбережете дитину від ризику виникнення алергій, які сьогодні є головним болем багатьох сімей.

Особливості органічного бавовни:

  • більш м'який, не містить твердих домішок;
  • відрізняється високою міцністю і тривалим терміном служби;
  • набагато краще пропускає повітря, що робить його незамінним в жаркий час.


На вигляд такий одяг не відрізняється від аналогічної, зшитою із звичайного матеріалу, так як тут мова йде про зручність використання.

Як відрізнити органічну бавовну від звичайної?


Оскільки бавовну вирощують за кордоном — в теплих країнах, то й перевірку на відповідність якості сировина проходить відповідно до місцевих норм. У США, наприклад, кожен виробник, який бажає випускати товар з маркуванням «органічний», повинен довести свою відповідність стандартам спеціального закону, де вказані суворі правила виробництва і обробки органічних культур.

Ціна органічних тканин висока, тому багато несумлінні виробники прагнуть заробити на обмані. Довіряти варто текстилю, який сертифіковано незалежними організаціями:

GOTS (Global Organic Textile Standard);
USDA National Organic Programme (NOP);
Japanese Agricultural Standard (JAS).

Ми рекомендуємо купувати таку продукцію тільки в перевірених магазинах — наприклад, на нашому сайті barbatextile.ua.

Органічна бавовна або чиста?


Далеко не всі виробники тканин для постільної білизни або одягу готові закуповувати органічний бавовник, так як ціна його все-таки дуже висока, особливо якщо враховувати, що вихід продукції менше, ніж у звичайного. Тому багато бренди користуються альтернативним варіантом, вибираючи так званий Cleaner Cotton — чиста бавовна. Наприклад, у Каліфорнії під органічний бавовник відведено 200 акрів, під чисте — 2000.

Такий бавовник також вирощують не з генетично модифікованого насіння. Хімічна обробка рослин присутній, але обсяг використовуваних препаратів менше, ніж у звичайного способу вирощування, а також заборонені сильнодіючі хімічні засоби.

Ціна і якість текстилю відіграють важливу роль при виборі. Але це не той випадок, коли варто економити — білизна, одяг і постіль мають прямий контакт з шкірою і суттєво впливають як на комфорт, так і на здоров'я людини. Тому, вибираючи органічний або чиста бавовна, ви проявляєте турботу про своє тіло.

Схожі статті