Наверх

Спанбонд: властивості матеріалу і сфери його застосування

02/09/2020

Багатофункціональний штучний матеріал, який корисний в побуті та в сільському господарстві, став відомий широкому колу споживачів не так давно. На сьогодні сфера застосування нетканого полотна Spunbond охоплює декілька сфер, включаючи медицину. Відмінною рисою штучної матерії є щільність і абсолютна безпека для природи та людини.

Спанбонд: що це за матерія і як вона виготовляється

Спанбондом заведено називати штучний матеріал, виготовлений з тонкого полімерного волокна. Виробництво матерії включає декілька етапів:

 1. Розплав поліпропілену. Ця процедура робиться в спеціальних печах. Сировиною для отримання волокон служить відходи пластика.
 2. Виготовлення ниток. Полімерні волокна отримують, пропускаючи тонкі струмені рідкого поліпропілену через прядильну машину фільєра.
 3. Виготовлення полотна. Спанбонд являє собою матерію, яка виготовлена наливним шляхом. Для виготовлення матерії застосовують один з трьох типів операцій – голкопроколювання, хімічне просочення або термоскріплення. Від методу, який використовується при виробництві, залежить товщина і вага матерії, а також сфера застосування.
 4. Просочення. На останньому етапі полімерний матеріал просочується спеціальними складами. Тип реагенту міняється залежно від типу і товщини тканини.

На прилавки спанбонд поступає в рулонах. Сучасне устаткування дозволяє випускати неткане полотно різних типів, щільності й товщини, а також кольору. При необхідності виробник може нанести на полотно малюнок або написи.

Основні властивості й характеристики матеріалу

Спанбонд, хоч і є штучним, але має характеристики, властиві багатьом натуральним тканинам. Серед позитивних властивостей матеріалу виділяють те, що спанбонд :

 1. Нетоксичний і абсолютно безпечний для людини й довкілля. Тканина має довгий термін розпаду, і тому не може шкодити при експлуатації.
 2. Відрізняється малою вагою і високою міцністю. На сьогодні підприємства випускають спанбонд, який важить від 15 до 600 г/м². Від значення маси залежить міцність матерії. При цьому навіть найтонший матеріал на розрив виявляється дуже міцним.
 3. Має високу міру стійкості перед зовнішніми чинниками. Особлива технологія виготовлення робить матеріал стійким до дії ультрафіолету. Разом з цим неткане полотно не гниє 
 4. «Дихає». Попри структуру і відсутність класичної сітки переплетення, спанбонд пропускає повітря і вологу. Саме це дозволяє використати матеріал в якості агроволокна (покривного полотна) для грядок, устаткування теплиць і виготовлення малих форм при оформленні ландшафту.
 5. Не накопичує електричні заряди й нейтральний до дії реагентів. Штучні волокна, що використовуються для виготовлення матеріалу, не електризуються і не вступають в реакцію з агресивними речовинами, такими, як луги або кислоти.

Цінують спанбонд і за те, що він негорючий, і може витримувати перепади температури довкілля. При цьому варто зазначити, що спанбонд є незвичайним матеріалом. Його не можна стирати в машині з додаванням агресивних синтетичних миючих засобів, а також не можна гладити праскою.

Застосування нетканого матеріалу в різних сферах діяльності 

Неткане полотно, іменоване спанбондом, застосовується у багатьох галузях, серед яких першість з об'ємів споживання віддається :

 • агрономії;
 • медицині;
 • будівництву і ландшафтному дизайну;
 • меблевому виробництву.

Особливою популярністю недорогий і легкий матеріал користується у городників і професійних фермерів. Тканина різної товщини в сільському господарстві застосовується для укриття грядок з метою захисту від пересихання. Також спанбонд використовують як покривний матеріал. Тканню застилають грядки, приготовані «під пар», а також накривають посіви. Використовується полотно для захисту рослин від ультрафіолету і для боротьби з бур'янами. Для перерахованих цілей зазвичай закуповують матерію щільністю від 15 до 120 г/м².

Спанбонд щільністю від 80 г/м² використовується у будівництві. Найчастіше тканина грає роль мембрани, яку кріплять між стіною й оздобленням. Також при проведенні будівельних і землевпоряджувальних робіт спанбонд використовується як підкладка під сипкі матеріали, гравій і дренаж.

Не так давно почали використати спанбонд в індустрії по виробництву товарів медичного призначення. З тонкої матері виготовляють:

 • медичні маски;
 • одноразові халати;
 • тканинні бахіли;
 • головні убори (зокрема шапочки);
 • комплекти для операційних відділень.

Також немає альтернативи цьому матеріалу при виробництві гігієнічних виробів (прокладок, підгузників, медичних пелюшок).

Щільний матеріал застосовують для пошиття спецодягу працівників кулінарних цехів, підприємств громадського харчування, а також салонів краси. Можна використати спанбонд в якості підкладкової тканини. Один з варіантів матеріалу (доповнений клейовим покриттям), швачки називають флізеліном. Основним призначення цієї матерії являється надання жорсткості манжетам, комірам, стойкам, а також ділянкам біля кишень.

Тонким спанбондом обертають поролон при виготовленні крісел і диванів. Також полотно використовують для оббивки задньої стінки м'яких меблів. Знаходить застосування нетканий матеріал і в побуті. З матерії шиють чохли для зберігання одягу, господарські сумки й різні фільтри.

Схожі статті