Наверх

Як розрахувати витрати тканини?

24/06/2020

Від чого залежить основна витрата матеріалу?
Чим складніша модель, тим більше тканини піде на неї. Якщо ви тільки робите перші кроки в швейній справі, зверніть увагу на прості фасони, без складних швів, воланів і складок.

Основні фактори, які впливають на витрати тканини:

  • комплекція людини, зростання, особливості фігури;
  • складність фасону;
  • ширина рулону;
  • тип малюнка.


Одне і те ж плаття потребує різного метражу тканини для жінок різного зросту та комплекції. Формула проста — чим більше об'єм і зростання, тим довше знадобиться відріз. А якщо ви працюєте з вузьким рулоном, то будьте готові, що для широких виробів знадобиться дві довжини тканини. Наприклад, для спідниці або штанів, де обхват стегон — від 120 см, потрібно дві довжини рулону 140 см.

Фасон виробу теж має вагоме значення. Іноді витратні місця видно відразу — великі складки, оборки, капюшон і т. д. Менш помітні, але при цьому обійдуться в копійку фасони одягу, де кроїти потрібно з косою — наприклад, кльош спідниці-сонце або полусолнце.

Складність малюнка тягне за собою необхідність поєднувати елементи так, щоб зберегти основний великий візерунок. До важким у роботі матеріалів відносять також текстиль з односпрямованим ворсом, тканини в клітку або смужку. Однотонні варіанти або матеріали з універсальним багатостороннім малюнком дають більше можливостей для крою, мінімізують кількість обрізків і витрата тканини.

Чим вужче рулон, тим більше доведеться викручуватися, щоб розтрощити матеріал. Цілком можливо, що велика частина тканини піде у обрізки, в іншому випадку доведеться робити стикувальні шви, які не завжди вдається вдало приховати. Тому по можливості вибирайте тканини з широких рулонів — не менше 150 см для одягу та 220 см для постільної білизни, особливо, якщо мова йде про габаритних комплектах.

Не варто також ігнорувати сипучість тканини і її схильність до усадки, з-за чого доведеться кроїти з великим запасом.

Загальноприйняті правила розрахунку тканини


Чим простіше виріб, тим простіше зробити розрахунок. Новачкам радять починати з розрахунків для постільної білизни — прості геометричні форми і рівні шви істотно полегшують процес, навіть якщо ви давно не вправлялися в математиці.

Витрата тканини для постільної білизни:

  • полуторний комплект (2 наволочки) — 5,5-6 м;
  • двоспальний — 6,5-7,5 м;
  • сімейний — 10 м.

Це приблизні розміри, так як багато залежить безпосередньо від розмірів подушок, ковдри і навіть висоти матраца, під який бажано загорнути краї простирадла для гарного закріплення.

Розкроювати одяг складніше, так як тут знадобляться повнорозмірні викрійки, які зазвичай виготовляють з паперу. Раніше майстриням доводилося креслити їх самостійно, використовуючи старі газети або залишки шпалер. Сьогодні викрійку можна роздрукувати на принтері А4, склеївши потім деталі скотчем.

Зручно мати вдома відріз тканини, на якому можна заздалегідь розкласти елементи викрійки, прикинувши необхідний метраж. Можна скористатися навіть шторою, розклавши її на підлозі. Головне при цьому — не забувати про справжню ширину рулону. Майстри виготовляють первинну викрійку, масштабуючи її, тобто в значно меншому розмірі — 1:4 або 1:5.

Зазвичай умільці працюють з вже готовими викрійками, зразки яких можна знайти в тематичних журналах або на сайтах — в описі таких моделей вже вказано орієнтовний витрата тканини і наведено зразок розкладки складових елементів. Новачкам можна потренуватися на відрозі старого матеріалу, щоб трохи набити руку і зрозуміти основні принципи роботи.

Як правильно кроїти тканину?


Приступаючи безпосередньо до процесу крою, необхідно не лише озброїтися результатами розрахунків та інструментами, а також попередньо підготувати тканину. Робочий матеріал потрібно відпрасувати (з відпарюванням) з виворітного боку. Щоб відріз не ковзав під час розмітки, покладіть його на вибілену тканину або просто пофарбовану в контрастний колір.

Потім приступають до розкладання на тканину вирізаних паперових складових викрійки:

в першу чергу розміщують найбільші, основні елементи, після чого в утворених проміжках — дрібні і декоративні частини;
укладати основні деталі необхідно по частковій нитки, якщо інше не передбачено фасоном;
якщо дозволяє ширина рулону, то краще кроїти цілісне, а не половинчасті (дзеркальні) елементи — в цьому випадку тканина при розкрої складають удвічі уздовж частковій нитки;
невеликі, а особливо декоративні елементи можна розташовувати поперек і навіть навскоси частковій нитки, завдяки чому вони стануть додатковим прикрасою образу;
обов'язково враховуйте запас тканини на припуски, дотримуючись правила, що зайве завжди можна буде відрізати.
Після пошиття основного вироби залишаються обрізки різного розміру, з яких можна створити корисні в побуті або просто декоративні речі, які додадуть комфорту і фарб у ваше життя.

Схожі статті