Наверх

Як отримують шовкову тканину.

13/05/2021

Красива шовкова тканина цінується у всьому світі завдяки своїм унікальним властивостям. Матеріал натурального походження відрізняється високими показниками терморегуляції: взимку шовк чудово зберігає тепло, а влітку — прохолоду, при цьому добре поглинає і відводить вологу.

Дана тканина не накопичує статичної електрики, при невеликій товщині ниток їй характерна відмінна міцність, а можливість фарбування в найрізноманітніші відтінки і застосування красивих візерунків дозволяють отримати розкішні вироби.

Історія виготовлення шовку


Тонкий, елегантний матеріал виготовляли задовго до нашої ери, ще в Стародавньому Китаї, саме в даній країні починається його історія, яка триває і донині. Перші згадки про нього датуються 2640 роком до н.е. Через два тисячоліття шовк був привезений з Китаю в Персію, в 200 році до н. е. тканина потрапляє в Єгипет і Середню Азію, а пізніше — в Європу.

Римляни високо оцінили матеріал як предмет розкоші, а араби незабаром освоїли технологію його виробництва, зберігаючи виключне якість шовку. Вже в X столітті нашої ери технологію виготовлення переймають майстра Сицилії.

У середні століття натуральний шовк стали виробляти і продавати повсюдно, велику популярність він отримав у XVII столітті у Флоренції. Після цього лідером виробництва стає Франція, де шовкові вбрання є обов'язковим атрибутом придворної знаті і вищого суспільства.

Сьогодні найбільшим виробником шовку і раніше є Китай, який займає 70% від світового ринку. Його головним конкурентом є Індія, але виготовленням шовку в його споконвічних традиціях займаються ще Узбекистан, Іран, Таїланд і Бразилія.

Цікаві факти про шовк


Сьогодні шовк так само високо цінується, як і багато тисячоліть тому. Відомо безліч цікавих фактів про натуральної тканини, що роблять її вартість виправданою:

  • При виготовленні 500 г шовку задіють близько 3 тисяч коконів тутового шовкопряда, який також відомий як шовковичний черв'як. Формування мотка вагою 250 г займає 12 годин. Для створення шовкового ковдри знадобиться приблизно 12 тисяч коконів.
  • Володіючи високою міцністю, нитка досить міцна на розрив. Було доведено на практиці, що шовкова тканина в 16 шарів може витримати кулю зі свинцевим сердечником, випущену з магнума калібру 357.
  • Завдяки серицину (шовковому клеї), що є в'язким білком, у виробах з натурального шовку не заводиться пиловий кліщ, а сам матеріал є гіпоалергенним. Частково серицин вимивається при обробці шовку, але навіть малого вмісту достатньо для протистояння розмноженню шкідливих мікроорганізмів.
  • Шовкова нитка настільки тонка, що при розплутуванні волокон 10 коконів її довжини буде достатньо, щоб охопити Еверест.

Етапи і технології виробництва шовку

Технологія виробництва шовку збережена з давніх часів, автоматизовані лише деякі процеси. Виготовлення матеріалу є досить трудомістким і складним, що складається з безлічі тривалих етапів. Головний секрет — своєчасне годування шовкопрядів та слідкування за тим, щоб з коконів не встигли з'явитися метелики. Кожен етап на фабриці не обходиться без ручної праці, адже саме від контролю людиною залежить якість одержуваних ниток.

Як роблять натуральний шовк:

  • Інкубація шовкової метелики. При першому етапі виробництва яйця шовкової метелики поміщають на 10 днів в інкубатор, де вони утримуються при температурі 18-20 градусів. Народжуються гусениці. Одна самка може відкласти до 400 яєць.
  • Годування личинок. Народженим гусеницях подають подрібнені листя шовковичного дерева у великій кількості, при поїданні яких надалі шовкопряди будуть виробляти тонкі шовкові нитки. Щільне харчування триває до 6 тижнів, за які личинки збільшуються в 25 разів, накопичуючи енергію для переходу в стадію кокона.
  • Створення коконів. При окукливании шовкопряди починають виробляти спеціальна речовина, що при контакті з повітрям твердне. В даний період гусеницю прикріплюють до рами з дерева, де вона крутить кокон, провертаючи своє тіло вісімкою приблизно 300 тисяч разів, тим самим виробляючи до 1 км шовкової нитки.
  • Шелкопрядение. Кокони готові до разматыванию після тижня перебування в теплому сухому місці. Їх поміщають в гарячу воду і обробляють пором для умертвіння шовковичних черв'яків, після чого починають прясти нитку, використовуючи волокна 7-8 коконів для міцності.
  • Ткацтво. Щоб позбутися від надлишків серицина, нитки опускають в киплячу воду з додаванням мила. По закінченню процедури шовк втрачає до 30% ваги, але стає більш блискучим. Отримують матеріал допомогою переплетення поздовжніх і поперечних ниток. Переплетення можуть застосовуватися різні, завдяки різним технологіям ткацтва виробляють безліч видів шовкової тканини: органза, парча, сатин, туаль, атлас та інші.
  • Останнім етапом виробництва шовку на фабриках є його фарбування. Процеси виварювання, відбілювання і травлення можуть проходити як готові тканини, так і самі шовкові нитки. Для отримання однорідного кольору шовк фарбують ще в процесі вимочування ниток в мильному розчині, а строкаті візерунки є результатом переплетіння ниток різних кольорів. І якщо раніше при нанесенні малюнків застосовувалась ручна розпис батиком, то сьогодні цей процес автоматизовано завдяки спеціальним ротаційним машин.Відмінності натурального шовку від штучного

 Разом з натуральним активно виготовляють штучний шовк, який пропонується в різновидах.  Різні добавки визначають фактуру тканини, її міцність і інші властивості.  При цьому матеріали легко відрізнити.  Натуральний шовк відрізняється приглушеним блиском, а ось штучний має яскраво виражений відблиск.  Також штучна холодна тканина не зрівняється з відчуттям м'якості і теплоти при торканні.

 При пранні продукт роботи тутових шовкопрядів дає невелику усадку, тоді як більш дешеву сировину позбавлене даного властивості.  Обірвана нитка натурального шовку має вигляд пучка з окремих волокон, а штучного - пензлик з розпушений волокон.  Також її можна підпалити: якщо при горінні виходить неприємний запах, нитка спікається в щільну грудку, а після цього розсипається в попіл, - перед вами натуральний шовк.

Схожі статті