Наверх

Декоративні чохли на подушку своїми руками

04/08/2020

За допомогою диванних подушок можна не тільки змінити інтер'єр, але і привнести в будинок затишок. Вироби для дивана і крісел можуть бути виконані не тільки в класичній формі, але і бути як трикутними, круглими, так і мати циліндричну форму. Для пошиття чохлів може використовуватися будь-який матеріал – від бязі до оксамиту.

Змінюємо дизайн інтер'єру своїми руками: шиємо подушки для дивана

З пошиттям диванних подушок під силу впоратися починаючій швеї. При роботі з тонкими й легкими матеріалами для виготовлення чохлів достатньо мати в арсеналі звичайну прямострочну машинку. Обробку країв наволочок, зшитих з щільних або сипучих тканин бажано проводити на оверлоці.

Шити чохли для подушок, які кладуть на крісла і дивани дуже просто. Технологія пошиття чохлів міститиме в собі 2 основних етапи: побудови викрійки та пошиття виробу.

Будуємо викрійку чохла

Побудову викрійки слід починати з виміру самої подушки. Основними мірками в прямокутних виробах є довжина, ширина і висота бочка, в круглих – діаметр. Подушки фантазійної або трикутної форми вимірюють по всім виступаючим точкам. Чохли на вироби циліндричної форми зазвичай мають 2 мірки – довжина валика і діаметр окружності у торці (значення якого можна розрахувати довжину окружності).

При виготовленні лекал для розкрою наволочки для звичайної прямокутної або квадратної подушки (подібних до тих, що кладуть на ліжко) не потрібно проведення складних розрахунків. Креслення являє собою прямокутник, одна сторона якого дорівнює ширині подушки, а друга – довжина подвоєному значенню довжини. В чохлах з запахом роблять надбавку на «кишеньку» (зазвичай не менше 20 см). Для того щоб наволочка не сильно облягала подушку і не розійшлася по швах при використанні, до значення ширини та довжини слід додати по 2-3 см.

Викрійку для пошиття чохлів круглої форми будують на підставі мірки діаметра і добавки на вільне прилягання (3-5 см). Креслення чохла-«цукерки» являє собою прямокутник, висота якого дорівнює обхвату валика плюс кілька см на вільне облягання, а ширина дорівнює довжині подушки (від центру до центру) з добавкою на декоративні елементи.

Розкрій і технологія пошиття наволочки

Шити наволочку з текстилю слід за таким принципом:

 1. Прикладаємо готову викрійку до відрізу обраної тканини. При пошитті наволочок прямокутної форми бажано дотримуватися напрямок нитки основи.
 2. Закріплюємо лекало шпильками. Це допоможе уникнути викривлення, що особливо актуально при розкрої ковзних тканин.
 3. Крейдою, обмилком або спеціальним олівцем обводимо викрійку по кордонах. При необхідності прокладаємо силки.
 4. Прибираємо викрійку і проводимо лінії припусків на шви. В чохлах з тонкої тканини, зрізи в яких будуть виконані білизняним швом, припуск складає 1,5 см по бічних зрізах і 2-3 см на підгинання. У наволочках, внутрішні зрізи в яких будуть оброблені на оверлоці, припуск по боковому шву становить 1 см. Підгинання по краю також дорівнює 2-3 см.
 5. Вирізаємо тканину за отриманими контурами.

Порядок обробки виробу буде залежати від моделі. Так, при виготовленні наволочки з запахом, в першу чергу потрібно обробити зрізи по краю. Потім потрібно скласти тканину по лініях згину і прострочити бічні зрізи.

Наволочки, в яких немає запаху, але є застібка-«блискавка», слід починати шити з втачівання блискавки. Чохли на подушки-валики виготовляють так:

 • вшивають «блискавку» або виготовляють застібку;
 • втачівають окружності;
 • обробляють зрізи.

Наволочки на подушки у формі паралелепіпеда або об'ємного трикутника починають шити з виготовлення бічної деталі. Після цього отриманий елемент з'єднують з основними деталями. При цьому застібка на одній з деталей повинна бути підготовлена заздалегідь.

В круглих і овальних чохлах шиття починають з застібки. Подальший процес збирання залежить від моделі наволочки. Нерідко обробку зрізів в чохлах виробляють за допомогою косої бейки. Цей метод повністю виправданий у випадку використання для пошиття сипучих матеріалів середньої щільності.

Текстиль і фурнітура: що може знадобитися

Обираючи матеріал для виготовлення наволочок на подушки потрібно звертати увагу на:

 1. Колір матеріалу. Текстиль повинен гармонійно поєднуватися із загальним інтер'єром кімнати або грати роль яскравої плями, акцентує увагу на собі. Нерідко чохли виготовляють з тієї ж матерії, що буде використовуватись для пошиття ковдр або покривал. Також часто тканину підбирають в тон основних меблів.
 2. Склад матерії. Натуральні волокна в матерії для виготовлення чохлів не завжди краще, ніж матерії, виткані зі штучних ниток, адже подушки для дивана і крісел використовуються не так, як подушки на ліжку. При цьому чітких розмежувань у виборі тканини немає, і все залежить від бажання замовника.
 3. Зносостійкість матерії. На відміну від наволочок для постільних подушок, чохли на валики, підлягають більш інтенсивному використанню. Саме тому для пошиття чохлів бажано використовувати тканину для оббивки меблів.
 4. Вимогливість до догляду. Прання та чистка чохлів має ряд принципових відмінностей. Саме тому перевагу слід віддавати наволочкам, зшитим їх матеріалів, які відштовхують пил.
 5. Якість виготовлення полотна. Особливу увагу варто приділити матеріалам з жакардовим малюнком, адже занадто ніжне плетиво й легка тканина можуть бути вкрай вибагливими до умов експлуатації.

При пошитті чохлів на подушки для дивана і крісел можуть також знадобитися:

 • ґудзики;
 • стрічки-липучки;
 • стрічки, шнурки для виготовлення зав'язок (на подушках-«цукерках»),
 • блискавки;
 • кнопки (пришивні й пробивні).

При розрахунку кількості тканини слід враховувати усадку матеріалу. Краще всього, якщо відріз перед розкриємо піддасться волого-тепловій обробці. Кількість і склад фурнітури, а також декоративних елементів повністю залежить від моделі виробу і побажань замовника.

Правильно підібрана тканина для пошиття диванних подушок дозволяє при мінімумі витрат домогтися затишку у квартирах. Змінюючи наволочки легко змінити дизайн приміщення і привнести в інтер'єр свіжу нотку.

Схожі статті