Наверх

Як підібрати швейні нитки до тканини

30/11/-0001

Типи ниток для швейних машинок за складом волокна і товщині

Виходячи зі складу волокна швейні нитки поділяються на 3 типи:

 1. Натуральні (природні) — бавовняні, лляні, шовкові, вовняні, бамбукові.
 2. Штучні (синтезовані) — поліефірні, поліамідні, віскозне.
 3. Комбіновані (суміш натуральних і штучних волокон) — наприклад, комбінація бавовни з поліестером.

Відомості про склад швейної нитки у вигляді літерного маркера можна знайти на бобіні. Наприклад, "Х / Б" позначає бавовняні, "К" — поліамідні, "Л" — лавсанові, "ЛГ", "ЛШ", "ЛЛ" — комбінації лавсану з бавовною, шерстю і льоном, "ЛТ" — лавсанові текстуровані ( для роботи з трикотажним полотном).

За кількістю додавань нитки діляться на:

 • однокрученої — у два-три складання;
 • двухкруточние — від чотирьох до дванадцяти складань.

Зустрічаються нестандартні типи ниток, спеціально призначені для досягнення візуальних або функціональних ефектів:

 • smoking — при термічній обробці вони сідають, а прокладений на тканини шов стягується, утворюючи рівномірну рельєфну збірку полотна. Використовуються для побудови нестандартних форм в одязі і при декоруванні;
 • світяться — заряджаються при денному світлі, а в темряві виникає ефект світіння. Дозволяють застосовувати креативні і новаторські прийоми у вишивці;
 • водорозчинні — використовують для плісировки, для пришивання накладних кишень, тимчасового кріплення аплікацій, прокладання намітки. Після виконання ними своєї функції, шляхом занурення вироби в воду або при контактуванні з парою розчиняються безслідно.

Міцність швейних ниток залежить від напрямку скручування — правого з маркуванням "Z" і лівого "S". Нитка правого скручування ("Z") менше обривається при шиття і застосовується в будь-яких швейних машинках.

Наступний фактор, який впливає на властивості і будова нитки для шиття — їх товщина. Розмір товщини волокна позначається цифрами і вказується на котушці (20, 30, 40 і далі). Чим менше цифрове позначення, тим товщі нитка.

Вибір ниток в залежності від типу і товщини тканини

У розв'язання цього питання істотне значення має тип, фактура і відтінок тканини. Щоб не розраховувати на пам'ять, краще прихопити з собою в магазин клапоть в якості зразка.

Правила підбору розміру бавовняної нитки до матеріалу різної товщини виглядають так:

 • вироби з бавовни — № 40;
 • тонке делікатне полотно (шифон, крепдешин, тюль) — № 70-80;
 • щільна матерія (костюмна) — № 50-70;
 • сатин, полегшена шерсть і штучні матеріали — № 40-70;
 • важка матерія (вельвет, котон, товста шерсть) — № 30-40;
 • натуральна шкіра і шкірозамінник — № 20-40.

Зразки з шовку застосовуються в пошитті виробів з самих різних матеріалів. Взаємозалежність така: тоншому матеріалу повинен відповідати більший номер, вказаний на котушці:

 • тонке делікатне полотно (тюль) — № 120;
 • крепдешин — № 100;
 • бязь — № 60;
 • драп — № 40.

Чи підібрана нитка — неодмінна умова отримання акуратних стібків і рівних рядків. Заправлені в машинку верхня і нижня нитки повинні мати аналогічну товщину. Візьміть собі за правило до початку чистової роботи з виробом прокласти на клапті тренувальний рядок. Так ви переконаєтеся і в правильно відрегульованому натягу. 

Зверніть увагу на підбор голки, щоб надмірно маленьке вушко голки НЕ перетерло і не розірвало нитяні волокна.

Перевірка на якість

Від якісних характеристик волокна залежить не тільки естетичне сприйняття готового виробу, але і його зносостійкість. Перед оплатою покупки варто переконатися в їх відповідності вашим очікуванням, а також перевірити колір і розмір.

Відмотати кілька витків і розгляньте їх. Вони повинні бути гладкими, рівномірної товщини, без кошлатих і витонченість. При роботі машини тонкі ділянки можуть рватися, а потовщення будуть застрявати в вушку голки. Ретельному огляду може допомогти прихоплене з собою в магазин збільшувальне скло або лупа. Щоб розгледіти можливі недосконалості можна прикласти досліджуваний зразок до клаптя тканини контрастного кольору.

Злегка потягнувши ниточку, переконайтеся в її міцності на розрив. У випадку з якісним зразком спочатку відчувається поступове розтягування, а лише після цього можливий розрив.

Штучні волокна практично позбавлені вад, відрізняються рівномірністю по всій довжині і не рвуться навіть при посиленому натягу. Це дуже зручно і дозволяє обійти багато проблемних моментів під час шиття.

Отже, до головних орієнтирів якості можна віднести міцність, рівномірність скручування і товщини, пружність, стійкість до стирання, міцність фарбування, відсутність в бобіні розривів і вузликів. Для синтетики важлива термостійкість в разі використання при роботі на високошвидкісній машині.

Які нитки потрібні для оверлока

Оверлочниі шви припускають набагато більші витрати нитяного матеріалу, тому він продається у великих бобінах (конусоподібних котушках) з великим метражем — понад 1 тисячі метрів. Таке фасування вигідне при частій обробці виробів на оверлоці. Палітра досить мізерна, проте для виконання оверлочного шва її цілком вистачає. 

Склад оверлочних зразків може бути різним. Найчастіше в якості сировини виробники використовують синтетику — поліестер. Вона не рветься, прекрасно ковзає, не шкодячи деталей механізму, і гарантує акуратні Обметочніе петлі без заплутування і прогалин. Використання на оверлоці бавовняного та армованого матеріалу небажано.

З метою обметування вибирайте котушки, марковані номерами від 50 до 120. Для оброблення внутрішніх швів рекомендується використовувати тонші волокна. Одночасна заправка оверлока можлива тільки котушками аналогічного розміру. Своєчасне регулювання рівномірного натягу заправлених ниток забезпечить гарну якість рядку.

Поради швачок зі стажем

Узагальнення досвіду професіоналів дозволило дати новачкам ряд порад і рекомендацій. 

Одним з грубих прорахунків є невірний вибір номера котушки (бобіни). В результаті цього надмірно товста нитка під час пошиття стягує шов, роблячи рядок неохайним. У місці проколу голкою не виключено утворень дірочок, провідних згодом до розповзання тканини. Вибір дуже маленькою товщини тягне постійні розриви і низьку міцність шва. У разі прокладання оздоблювальної (декоративної) рядки допускається використання меншого номера котушки, ніж того вимагають параметри тканини.

Важливий нюанс для отримання добротно виконаного швейного виробу — вірний підбір голки:

 • надто товста голка прориває тканину, залишаючи за собою дірки. Такому виробу загрожує повна непридатність вже після першого прання;
 • непропорційно тонка голка призводить до утворення затяжок на тканини внаслідок сильного натягу нитки в області вушка.

Правило швачки позначило таку закономірність: чим тонше і делікатніше матерія, тим тоншу голку слід вибрати. Машинні голки марковані цифровими позначеннями з першого по п'ятнадцятий номер. Менша цифра відповідає тоншій голці.

Трапляється так, що вірно обрані голка, розмір котушки, дотримано відповідність типу тканини, проте так і не вдається ідеально прокласти шов. Швидше за все, вам буде потрібно перевірити параметри налаштування швейної машинки. Не виключено й те, що голка неправильно закріплена в гнізді. Таку проблему усунути простіше простого.

Схожі статті